Hlavní menu:

Právě si prohlížíte: Aktuality >> Články (šk. rok 23/24) >> Prosinec – měsíc dobrých skutků

Prosinec – měsíc dobrých skutků

Prosinec – měsíc dobrých skutků

Prosinec nám teprve začal a my už máme splněné minimálně dva dobré skutky.

Krabice od bot

Jako každý rok jsme se zapojili do největší české sbírky vánočních dárků pro děti v nouzi. Dle nejnovější zprávy Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení žije v Česku těsně nad hranicí chudoby asi dva miliony lidí, pod touto hranicí je jich zhruba milion. Třetina domácností se po zaplacení všech nákladů octne na nule či pod ní. Oproti datům před několika lety je to zhoršení o více než deset procentních bodů. O to víc mě těší, že se do této akce zapojuje čím dál tím více našich žáků.

 

Dárcovství krve

„Krev je nejcennější tekutinou na světě, kterou přes veškerý vědecký pokrok nelze jakkoliv nahradit. Darování krve je jedinečným darem člověka člověku, dárce "vstupuje" do léčby nemocného a umožňuje tak zachránit ohrožený život.“

Žáci starších ročníků se zapojili do dárcovství krve. V budově transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc nás nejdříve uvítali, zdůraznili podstatné a seznámili s průběhem. Některým byl doporučen odklad již při registraci, některým až po rozboru krve, ale přesto jsme nějaké ty mililitry darovali.

Moc děkuji všem, kteří překonali svůj strach. Věřím, že z prvodárců se stanou dárci pravidelní.

Mgr. Lucie Krejčí

Jako prvodárce musím říct, že jsem měl z darování krve velký strach, kdybychom se nedomluvili skupinově ve škole, tak bych se samostatně k dárcovství dlouho odhodlával. Celkově zpětně můžu říct, že na tom vůbec nic ke strachu nebylo, naopak celkový průběh byl velmi příjemný. Atmosféra na transfuzním oddělení v Olomouci byla díky příjemnému personálu opravdu povzbudivá. Určitě to nebylo naposled, kdy se rozhodnu darovat krev. Pro další zájemce na základě vlastní zkušenosti doporučuji, aby opravdu měli dostatečný příjem tekutin před samotným odběrem.

Petr Protivánek

Ne každý člověk má takový dar, jako je zdraví. Ti co to štěstí mají, často ani netuší, jak moc tím mohou ovlivnit život ostatních, pokud se jim jen trochu bude chtít. Například darováním krve… Lidé většinou ani neví, komu a jak to může pomoct. Každý si představí velkou nehodu nebo úraz a složité operace, což je samozřejmě velká část, ale taky spoustu krve putuje například lidem a dětem jako jsem já. Při mé léčbě leukémie jsem musela absolvovat (a stále absolvuji) desítky transfuzí krve. Bez ní bych zkrátka nikdy nedosáhla zase normálního života a ZDRAVÍ. Když mi paní učitelka řekla, že s žáky byla darovat krev, byla jsem naprosto šťastná. Vím, jak moc to může ovlivnit někomu život. I kdybyste darovali pouze jednou, každá kapka se počítá. Každá kapka dává někomu naději k uzdravení.

Tereza Konupčíková


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory:

Přihlásit se Kontakty

Financováno EU

Operační program Jan Amos Komenský

Národní plán obnovy

Asociace soukormých škol