Hlavní menu:

Právě si prohlížíte: Aktuality

Aktuality

__________________

Dny otevřených dveří 2022/2023

Ve dnech 14.12.2022, 21.12.2022 a 18.1.2023 vždy od 08:00 do 15:00 proběhnou Dny otevřených dveří 2022/2023

Pokud máte zájem navštívit naší školu v rámci DOD, doporučujeme provést rezervaci termínu.

Rezervace na DOD 22/23: 14.12.2022: zde21.12.2022zde18.1.2023zde

Budeme se na Vás těšit. 

__________________ 

Zapojení do projektů ve školním roce 2022/2023

Erasmus + odkaz: zdeOperační program Jan Amos Komenský odkaz: zdeNPO – Digitální propast, odkaz: zde

__________________

Letecká doprava - učíme se interaktivně!

V rámci tématu letecká doprava jsme 30. 11. 2022 navštívili velice zajímavou exkurzi výcvikového střediska pilotů a palubního personálu na letišti v Praze. Dvouhodinový program byl nabytý teoretickými informacemi, ale hlavně těmi interaktivními! Profesionální letušky nám představily zásady bezpečnostních pravidel, ukázaly nám pilotní simulátory (statické a pohyblivé). Vyzkoušeli jsme si nácvik evakuace – převlečení do kombinéz, simulace evakuace letadla po skluzu. Žáci si sami vyzkoušeli roli stevarda a stevardky na palubě včetně poskytnutí úvodních bezpečnostních pokynů.

A protože se u nás ve škole učíme i průvodcovskou činnost, odpolední program byl vyplněn dvou hodinovou procházkou s profesionální průvodkyní po areálu Pražského hradu. Prohlédli jsme si jednotlivá nádvoří, Starý královský palác, Katedrálu sv. Víta a další paláce areálu. Vánoční atmosféra celý program příjemně zpestřila.

Exkurze se zúčastnili žáci 1. a 2. ročníku. Všem patří velká pochvala za aktivní účast, spolupráci a bezva náladu!

Tak zase za rok na Letišti Václava Havla na viděnou!


Tereza Voleská


 

__________________ 

FILMFEST Olomouc a návštěva Arcibiskupského paláce

V pátek 11.11. 2022 jsme dopoledne navštívili Arcibiskupský palác, sídlo olomouckých arcibiskupů. Paní průvodkyně nás provedla krásnými barokními prostory a seznámila při poutavém výkladu s místy, kde se odehrály naše dějiny a působily zde známé osobnosti.

Od 10.00 nás v Arcidiecézním muzeu čekala projekce německého filmu s titulky "Na tahu" (Nightlife). Jedna noc, jedno rande, kamarád v Berlíně, co vše se může během noci stát? Barman Milo vede noční život, ale už to pro něho není to pravé a chce změnit svůj život. Zamiluje se... Série katastrofických i vtipných situací nás pobavila ve filmu Na tahu, kde žáci přestali vnímat, že se jedná o film v německém jazyce a byli vtaženi do děje.


__________________ 

 

Třídní schůzky

V pondělí 14.11.2022 od 16:00 do 17:30 proběhnou třídní schůzky. 

__________________

Recitační soutěž ve Španělském jazyce

Dne 7.11.2022 se historicky poprvé zúčastnili dva naší žáci (Anna Pelcová ze 4.B a Petr Protivánek ze 2.A) recitační soutěže ve španělském jazyce. Soutěž probíhala v rámci Dnů španělské kultury La semana ostraňa, které pořádalo již desátým rokem Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě - Porubě. 

V průběhu soutěže zazněly nejrůznější básně a texty od klasických autorů hispanofonní i světové literatury. Naši soutěžící překvapili jak originálním výběrem textu, tak i nezapomenutelným přednesem. Anička si vybrala báseň od kubánské básnířky Dulce María Loynas pod názvem "Si me quieres, quiéreme entera" a její recitaci doprovodila znakovou řečí. Petr se držel sportovní tématiky a pobavil porotu svými vybranými slavnými větami ze světa fotbalu.

Pro oba recitátory byla příprava na soutěž i samotné vystupování velkou zkušeností. Děkujeme jim za úspěšnou reprezentaci školy, své nové role se zhostili zodpovědně a s nadšením. A my už se nyní těšíme na další nové zájemce  z řad našich studentů, kteří budou v recitaci ve španělském jazyce následovat.

 


__________________

Školní časopis "Cestovní horečka" 2022/2023

LISTOPAD/2022 ke stažení: zde
 
ŘÍJEN/2022 ke stažení: zde

 
_________________

 Klimaticky neutrální město

Dne 1. 11. 2022 se žáci německého jazyka z různých ročníků zúčastnili simulační hry "Klimaticky neutrální město".

Žáci se na dobu 4,5 hodiny vžili do role starosty, člena sdružení "Fridays for Future", zástupce průmyslového sdružení nebo vedoucího kanceláře cestovního ruchu vymyšleného města Fonta. Na pozvání starosty se u kulatého stolu sešli zástupci různých zájmových skupin ve městě. S ohledem na stanovený rozpočet jednali o možných opatřeních a hlasovali o tom, jak do roku 2030 snížit emise CO2 ve městě na polovinu. Ve střednědobém horizontu se chce město stát "klimaticky neutrálním", tedy nevypouštět žádné emise CO2, a tím přispět k zastavení globálního oteplování.

Hra se hrála pomocí softwaru na nových školních tabletech. Během této inovativní metody žáci rozvíjeli své dovednosti, jako je diskutování, konstruktivní řešení konfliktů, vyjednávání či moderování.  Toto učení založené na zkušenostech mimo jiné přispívá k výchově k demokracii, motivuje žáky k zapojení do společnosti a prohlubuje znalosti v oblasti změny klimatu.

Následující týden mají žáci prostor k vytvoření tříminutového videa v němčině, kde shrnou své výsledky. Věřím, že i tato část se povede a bude žáky bavit.

 


Za organizační tým Mgr. Lucie Krejčí

__________________

Kavárna Potmě

Tento unikátní koncept kavárny, kde obsluhují zrakově postižení je u nás už od roku 2006. Měli jsme možnost vyzkoušet posezení u kávy či čaje v zatemnělé kavárně dne 12.10.2022, kdy nás obsluhovala opravdu potmě nevidomá servírka. Všichni si mohli vyzkoušet jaké to je žít potmě a spoléhat se na svůj zrak a hmat. Při obsluze nás také seznámila se svým životním příběhem a žáci se mohli ptát opravdu na vše. Byl to skutečně zajímavý zážitek, který stál za to a mohli jsme trochu přispět na podporu nevidomých i my.Třída 3.A s p. učitelkou třídní Mgr. Zvonkovou Mazánkovou

__________________Hrdá škola - Suit up den

Tradiční každoroční gala den, díky kterému se proměnila naše škola do slavnostní atmosféry plné šarmantních žáků a učitelů. V rámci projektu se žáci 2.A procvičili i ve společenských tancích.


Mgr. Lucie Krejčí

 

__________________

Ukliďme Česko

I přes nepřízeň počasí se třída 1. A zapojila v pondělí 19. 9. 2022 do celorepublikové akce „Ukliďme Česko“.  Nejdříve žáci uklidili nejbližší okolí školy a přilehlé prodejny Lídl. Následně jsme se rozdělili na dvě skupiny a uklízeli po obou stranách ulice Chvalkovické až k parkovišti Chvalkovická.  Poslední trasa vedla NS Černovírské slatiniště. Celkem jsme prošli 5 km a posbírali přibližně 5 pytlů mokrého odpadu.  Osobně jsem byla potěšena, že místo, které jsme uklidili před 6 měsíci, zůstalo uklizené a nevznikla zde další černá skládka.

Při zpáteční cestě ke škole jsme objevili lokality, které by taktéž potřebovali uklidit. Tak třeba zase příště.


Mockrát děkuji všem, kteří nelenili a zohnuli se pro každý papírek.
 Mgr. Lucie Krejčí

 -

__________________

 

Adaptační kurz 1.A, Baldovec

Ve dnech 8. až 9. září se konal adaptační kurz pro 1.A. Kurz proběhl v rekreačním středisku Baldovec, které se nachází na území Moravského krasu v okrese Prostějov. Přestože kemp v Baldovci se nachází zhruba 40 km vzdušnou čárou od Olomouce, tak už i cesta z Olomouce do Baldovce snese pojmenování jako “dobrodružná“ nebo “adaptační“. Do Prostějova jsme se dostali rychle, ale následný hodinových transport busem z Prostějova na konečnou zastávku Rozstání, Baldovec, točna, více připomínal vyhlídkovou jízdu po Prostějovsku, než rychlý transport na místo činu.

Jakmile jsme dorazili do rekreačního střediska, byl zahájen první blok seznamovacích aktivit. Po obědě a obsazení moderních chatek v kempu jsme pokrařovali v seznamovacích aktivitách. Následovala kratší pauze, a přes velmi nejisté počasí, byla zahájena výprava na zříceninu hradu Holštejn, pod kterým je jeskyně s názvem Hladomorna. Naštěstí zhruba v polovině trasy z Baldovce do Holštejna byl lesní bar plný různých dobrot, tím pádem hlad nehrozil. Po nasátí atmosféry okolí hradu, průvodcovském výkladu v režii Roberta a Nely následovalo zchlazení těla i duše v jeskyni. Z jeskyně jsme se vydali, navzdory nepříznivé předpovědi, za pěkného počasí, s motivaci v podobě večeře, zpět do Baldovce. Po příchodu do kempu začalo pršet. Jak se říká, štěstí začátečníku, popř. nováčků. Jiným třídám by to v suchém triku rozhodně neprošlo. Po večeři do nočních hodin probíhaly další seznamovací aktivity.

Druhý den dopoledne si žáci 1.A vyzkoušeli lukostřelbu. Pro mnohé to byla první zkušenost s lukem a šípem. Ve vyřazovacím turnaji v lukostřelbě exceloval Samuel Č. na druhém místě byla Kristýna N. a třetí Anežka S. Po lukostřelbě byl program adaptačního kurzu ukončen a přesunuli jsme se zpět na zastávku do Rozstání, tak abychom vyrazili na „nekonečnou“ cestu do zpět do Olomouce.

Děkuji všem žákům za aktivní účast na kurzu.

 


 

Mgr. Ondřej Tesař

------------------------------

ERASMUS + Projekt

Cestovní ruch třetího tisíciletí

I učitelé se stále učí

 

V rámci programu ERASMUS+ jsem měla úžasnou možnost strávit 2 týdny v Německu. Během pobytu jsem navštěvovala kombinovaný kurz všeobecné němčiny a metodiky výuky.

Kurz probíhal na jazykové škole DIALOGE v krásném prostředí romantického městečka Lindau na břehu Bodamského jezera. V sousedství školy se nacházelo i mé ubytování – Inselhostel. Hlavním cílem programu Erasmus+ je posílit jazykové a digitální kompetence pedagogů. Tyto cíle byly naplněny.

Po vstupním testu jsem byla zařazena do kurzu C1. Vzhledem k tomu, že kurz nebyl určen jen pedagogickým pracovníkům, ale také studentům, kteří se připravují se jazykovou zkoušku, byla základem výuky učebnice. Vkročili jsme tedy do lekcí, kde se probírala témata jako tabu, industrializace Německa, kmenové buňky. Je vždy zajímavé porovnávat představy, zkušenosti lidí různých věkových kategorií z odlišných kultur. 


Celý text:
zde


Mgr. Lucie Krejčí

 

------------------------------

Adaptační kurz pro 1.A


Adaptační kurz pro 1. ročník proběhne 8. - 9. září 2022 v CAMPING BALDOVEC s.r.o.. Bližší informace dostanete na email a v první den školy. 


Těšíme se na vás. 

složení komisí na přezkoušení - reparáty:


ČJL 2.A, 24. 8. - zkouší Mgr. Pavel Stůj, PhD., přísedí Mgr. Jana Mazánková, vedoucí: Mgr. Renáta Rellová

ČJL 3.B, 24. 8. - zkouší Mgr. Pavel Stůj, PhD., přísedí Mgr. Kamila Misterová, vedoucí: Mgr. Renáta Rellová

DDK 2.A, 25. 8. - zkouší Mgr. Pavel Stůj, PhD., přísedí Mgr. Jana Mazánková, vedoucí: Mgr. Renáta Rellová

ZEM 3.B, 29. 8. - zkouší Mgr. Lucie Krejčí, přísedí Mgr. Kamila Misterová, vedoucí: Mgr. Renáta Rellová

 

Zahájení školního roku 1.9.2022 v 8 hodin


Těšíme se na vás !!!!

------------------------------

Aktuální informace pro období prázdnin

Z technických důvodu bude ukončení školního roku 2021/2022 již v pondělí 27.6.2022.

Od úterý 28.6.2022 do čtvrtku 30.6.2022 bude ředitelské volno. 


Od 22.6.2022 budou úřední hodiny sekretariátu vždy od 08:00 – 11:00 a po telefonické domluvě od 11:30 – 15:00

Od 27.6.2022 budou úřední hodiny sekretariátu vždy ve středu 08:00 – 11:00 a od 11:30 – 15:00

Souvislá odborná praxe: originál hodnocení a docházkové listy z praxe je nutné odevzdat v době od 20.6.2022 do 23.6.2022 do kanceláře školy, do školní schránky nebo poslat poštou na adresu školy. 

Formulář hodnocení: zde, docházka: zde

-----------------------------------


MZ 2022 podzim, info zde 


Rozpis zkoušek ústní profilové části zde


-----------------------------------------------

Volná pracovní pozice "Uklízeč /uklízečka"

Požadujeme:

  • Zkušenosti s úklidem vítány
  • Smysl pro čistotu a pořádek
  • Pozitivní přístup
  • Spolehlivost a trestní bezúhonnost
  • Minimální vzdělání: střední odborné (vyučen)

 

Nabízíme:

  • Základní mzda 130 – 140 Kč / hodina
  • 25 dní dovolené
  • Pracovní doba: 6:00 – 9:00 hod. a 15:00 – 18:00 hod. (dle domluvy možno upravit na 2 hodiny ráno a 4 hodiny odpoledne)
-------------------------------------------------------

Starší aktuality naleznete: zde


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory:

Přihlásit se Kontakty

Financováno EU

Operační program Jan Amos Komenský

Národní plán obnovy

Asociace soukormých škol