Hlavní menu:

Právě si prohlížíte: Aktuality >> Články (šk. rok 23/24) >> Řekni, co jsi zažil – závěrečný workshop projektu Erasmus+

Řekni, co jsi zažil – závěrečný workshop projektu Erasmus+

Řekni, co jsi zažil – závěrečný workshop projektu Erasmus+


Cestováním a poznáváním naplněný rok 2023, kdy naše studentky a naši studenti navštívili pět různých zemí a naši učitelé v rámci další vzdělávání pedagogických pracovníků další dvě, jsme, beze vší skromnosti, velkolepě zakončili 5. 12. 2023 na dopoledním workshopu v kongresovém sále Parkhotelu Flora. Program, jehož moderování si vzal na starost pan učitel Stůj, zahájili kromě něj také motivační proslovy pana zastupitele a radního města Olomouce (náměstka pro školství a cestovní ruch) pana dr. Viktora Ticháka a samozřejmě také vedoucí celého projektu paní ředitelky Ivety Hennetmairové. Konec konců všichni tři tito předřečníci již měli s projektem Erasmus bohaté zkušenosti z dřívějška a rádi na něj dodnes vzpomínají. 
Po tomto oficiálním úvodu se rozjel kolotoč studentských prezentací, které nás v prvním hodinovém bloku provedly po tyrolském Mayrhofenu, portugalské Braze a španělské Malaze. Šestičlenné týmy nám ukázaly nejen svá pracoviště – hotely, kavárny nebo zábavní centra, ale podívali jsme se také na spoustu krásných míst, která nám představili v rámci shrnutí realizovaných volnočasových aktivit, zároveň nás seznámili s tím, jak plnili úkoly, vyplývající z cílů projektu Erasmus v rámci digitalizace, udržitelného cestovního ruchu, inkluze atd.. Rozhodně jsme se nenudili, ani u kompaktní a skvěle spolupracující rakouské skupiny, ani u dalších dvou, kde na sebe pozornost strhávali sehraní mluvčí obou skupin (Pavlína Dosoudilová, Katka Žampachová, Petr Protivánek a Šárka Pavelková). 

Po tomto pestrém cestovatelském zážitku jsme se přesunuli do předsálí, kde pro naše posluchače byly nachystány soutěžní aktivity, které vystihovaly jednotlivé země. Kdo se neúčastnil, prohloupil, neboť tři šťastlivci, kteří splnili všechna stanoviště, měli být na závěr obdařeni hodnotnými cenami. 
Ani po této části ještě zdaleka nebyl konec. Kdepak, znovu jsme se vydali na cesty, tentokrát do k nám nejbližšího Lipska, také německá skupina nám ukázala radosti i strasti pracovního života v cizí zemi a vše zakončili vzácní hosté, a to absolventky naší školy Michaela Pilchová a Aneta Skácelová, které v rámci programu ErasmusPro strávily své první pomaturitní léto v prosluněném Madridu. Také ony přispěly pracovními zážitky i praktickými tipy na přežití v pro nás velmi vysokých teplotách. Jejich zkušenosti a rady byly cenné pro protřelé i začínající cestovatele. 
Po druhé přestávce, opět vyčleněné k návštěvě stanovišť, jsme se dočkali také velkolepého závěru celé akce. Tím nebylo nic jiného než přednášky našich pedagogů.
Zatímco paní ředitelka sdílela své postřehy a zážitky z rakouského středního školství, paní učitelka Krejčí nám svým jazykovým kurzem v Lindau připomněla důležitost celoživotního vzdělávání. Skvělí učitelé, mezi něž paní Krejčí nepochybně patří, ví, že kdo chce držet zběsilé tempo současné doby, musí dbát také na svou fyzickou kondici a sledovat současné pedagogické trendy. Závěr programu potom patřil našim dvěma učitelům, pan učitel Tesař a pan učitel Stůj se vydali na dobrodružnou cestu do sicilského Palerma, aby v průběhu krátkého, ale intenzivního kurzu oprášili a zlepšili své znalosti angličtiny. Jejich anglicko-česká přednáška o důležitosti poznávání cizích kultur, ale i o zajímavostech italského ostrova Sicílie, byla zábavným zakončením celé akce. 
Skvělé zážitky si tak kromě tří výherců závěrečného slosování o ceny (jimiž byly samozřejmě vzdělávací a cestopisné knihy) odnesli také všichni ti, kdo přistupují ke vzdělání s hlavou otevřenou a neomezují se jen na krátké intervaly útrpného sezení ve školních lavicích. Právě naopak, ví, že cestování, vzdělávání, poznávání, objevování a navazování kontaktů je ten pravý poklad, který se jim naše škola snaží předat.
Tak na viděnou na dalších cestách.        

   

Mgr. Pavel Stůj, PhD.

 


 

 


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory:

Přihlásit se Kontakty

Financováno EU

Operační program Jan Amos Komenský

Národní plán obnovy

Asociace soukormých škol