Hlavní menu:

Právě si prohlížíte: O nás >> Projekty >> Proběhlé projekty >> Studenti projektu Comenius

Studenti projektu Comenius

Projekt „Můj domov, moje bohatství“ grantový program partnerství škol Comenius

Účastníci: Střední odborná škola služeb s.r.o. Olomouc a Zillertaler Tourismusschulen Zell am Ziller, Rakousko

Cítili jste se někdy jako v pohádce? Tak asi takhle jsme se měli my, 3.A SOŠS s.r.o. v Rakousku.

Zell am Ziller, to je krásná, nedotčená a nespoutaná krajina, plná přírodních krás a bohatství. Víte jaký je to úžasný pocit, když vstanete, otevřete balkon a spatříte hory, louky a ty hezké, dřevěné domečky? A nejen to. Lidé jsou tam milí už od rána, s čímž se člověk také nepotkává každý den.

Za těch 10 dní jsme poznali Tyrolsko víc než zevrubně, z různých stran a pohledů. Hned v úvodu bych chtěla říci, jak moc jsme byli nadšeni z naší partnerské školy Zillertaler Tourismuschulen. Již samotný objekt školy a její vybavení bylo naprosto úžasné a poskytovalo možnost profesionální přípravy na budoucí povolání. Až nám bylo trochu líto, že studenti zázemí školy berou jako samozřejmost a každodenní běžnou věc. I my jsme měli možnost strávit s našimi partnery tři plné výukové dny. Ověřili jsme si nejen naše jazykové znalosti a schopnosti, ale také jsme se v rámci praxe měli možnost předvést jak v kuchyni, tak i  „na place“. Neztratili jsme se ani v soutěži v čepování piva a v bodovém hodnocení jsme se umístili mezi třemi nejlepšími. Toto klání organizoval pro partnerskou školu pivovar Zipfer, který nás nejen nechal připojit se k soutěžícím, ale mohli jsme i ochutnat jejich značku. A že nám chutnala.

Musím přiznat, že naši partneři jsou velice zruční  kuchaři s mnoha zajímavými nápady. Bylo pěkné pozorovat, jak velký důraz je kladen na tradice a poctivý přístup. Všechny nás také zaujal jejich vztah ke gastronomii. O tom jsme se mohli přesvědčit v jejich restauraci, kde sami připravují a servírují tříchodová menu pro ostatní žáky i učitele.

Ale nebavme se jen o škole. Jako my Češi máme svou Prahu, tak má i Tyrolsko svou metropoli, Innsbruck, město s dlouhou a bohatou historií. Nezapomenutelná byla Goldenes Dachl (Zlatá stříška), blyštivý gotický arkýř, který se stal symbolem města. Výraznou a impozantní dominantou je i Hofburg (Císařský zámek).

Naši partneři si pro nás připravili opravdu zajímavý program. Kromě lyžování, typické zábavy pro tuto oblast, jsme navštívili například White Lounge, neobvyklý a velmi originální hotel iglů, jeskyni na ledovci Hintertux či výrobnu sýrů v proslulém zimním středisku Mayrhofen. Zejména dámskou část výpravy uchvátilo Swarovski Muzeum ve Wattens. Pro návštěvníky je připravena expozice vedoucí do říše fantazie a pohádkového světa, kde jsou třpytivé kamínky hlavními protagonisty celé show. Nádhera, jaká na nás dýchla, se nedá ani popsat. Všechny dojmy a zážitky jsme pak ještě probrali v originální kavárně, která je součástí komplexu.

Nebudu zastírat, že nás mladé zajímalo i to, jak vypadá Zell am Ziller v noci. Samozřejmě jsme navštívili některé  místní bary, restaurace a diskotéky. Co dodat? Rakušané se zkrátka umí bavit. Jeden večer jsme šli na diskotéku Aprés-ski. Je to podnik, který je umístěn pod svahem, proto je tam úplně normální, že uvnitř potkáte lidi s helmou nebo přeskáči na nohou. Je to diskotéka, kam se mohou přijít pobavit lidé nejrůznějších věkových kategorií, proto tam zazněly hity ze 70. let, ale i nejžhavější novinky.

Každý z nás si z výměnného pobytu odnesl mnoho zkušeností a třeba i cílů. Myslím taky, že jako třída jsme se víc sblížili a poznali.

A to nejdůležitější na konec. Chci za sebe i za svou třídu moc poděkovat naší třídní učitelce Ivetě Hennetmairové, která nám tento báječný pobyt zařídila. A že s tím měla práci! Patří Vám ze srdce velké díky.

Barbora Šperlíková, žákyně 3.a Střední odborné školy služeb, s.r.o. – obor cestovní ruch, Olomouc-Pavlovičky


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory:

Přihlásit se Kontakty

Financováno EU

Operační program Jan Amos Komenský

Národní plán obnovy

Asociace soukormých škol